racing yachts

The trophy for our regular evening series was named after former club bosun, Arthur Bamwell. Open to all club boats, this is a main fixture of our sailing life at Thurrock.

Established: 2006

Course: Set on the day, according to conditions

Briefing: 1800

Start: 1900

 

 

2018 Thursday Series Results

Overall

Sailed: 18, Discards: 2, To count: 16, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Total Nett
1st   Freedom   228   R. Smith   1067 139.0 107.0
2nd   High Spirits   4405   D. Atkins   959 139.0 107.0
3rd   Southern Knight       D. McLean   1198 158.0 126.0
4th   Linnet   412   T. Jackson   1092 188.0 156.0
5th   Hinemoa   35   M. James   1148 214.0 182.0
6th   Leopard   72   J. Pigg   1077 227.0 195.0
7th   Midas Touch       G. Earley   1200 238.0 206.0
8th   Sparkle       M. White   1254 245.0 213.0
9th   Helix   38   K.Edwards   1215 251.0 219.0
10th   Northern Star       A. Fosket   1058 266.0 234.0
11th   Fleur de Leigh       P. Thornton   1066 273.0 241.0
12th   Blue Victa       C. Ashton   1167 276.0 244.0
13th   Ajax       B. Parsons   1199 278.0 246.0
14th   Solvik       M. Newman   1254 288.0 256.0
14th   Boomer       P.Thornton   1300 288.0 256.0

T0412 - 12/04/18 at 18:35

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1   Freedom   228   R. Smith   1067     0:49:33 0:46:26 1.0
2   Southern Knight       D. McLean   1198     01:04:45 0:54:03 2.0
3   Linnet   412   T. Jackson   1092     01:07:51 1:02:08 3.0

T0419 - 19/04/18 at 1900

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1   Linnet   412   T. Jackson   1092     0:52:40 0:48:14 1.0
2   Southern Knight       D. McLean   1198     0:59:24 0:49:35 2.0
3   High Spirits   4405   D. Atkins   959     0:57:30 0:59:57 3.0

T0426 - 26/04/18 at 1900

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1   Freedom   228   R. Smith   1067     01:07:55 1:03:39 1.0
2   High Spirits   4405   D. Atkins   959     01:02:46 1:05:27 2.0
3   Southern Knight       D. McLean   1198     81:03 1:07:39 3.0
4   Blue Victa       C. Ashton   1167     01:24:30 1:12:24 4.0
5   Linnet   412   T. Jackson   1092     01:20:01 1:13:17 5.0

T0503 - 03/05/18 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1   Freedom   228   R. Smith   1067     39:05 0:36:38 1.0
2   High Spirits   4405   D. Atkins   959     37:19 0:38:55 2.0
3   Southern Knight       D. McLean   1198     51:00 0:42:34 3.0
4   Linnet   412   T. Jackson   1092     52:08 0:47:44 4.0
5   Boomer       P.Thornton   1300     DNF   16.0

T0510 - 10/05/19 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1   High Spirits   4405   D. Atkins   959 DNS 16.0
1   Linnet   412   T. Jackson   1092 DNS 16.0
1   Midas Touch       G. Earley   1200 DNS 16.0
1   Helix   38   K.Edwards   1215 DNS 16.0
1   Ajax       B. Parsons   1199 DNS 16.0

T0517 - 17/05/19 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1   Freedom   228   R. Smith   1067     2050 0:32:01 1.0
2   High Spirits   4405   D. Atkins   959     1875 0:32:35 2.0
3   Helix   38   K.Edwards   1215     2618 0:35:55 3.0
4   Southern Knight       D. McLean   1198     2673 0:37:11 4.0
5   Linnet   412   T. Jackson   1092     2629 0:40:08 5.0
6   Leopard   72   J. Pigg   1077     2595 0:40:09 6.0
7   Boomer       P.Thornton   1300     DNF   16.0

T0524 - 24/05/18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1   Freedom   228   R. Smith   1067 DNF 16.0
1   High Spirits   4405   D. Atkins   959 DNF 16.0
1   Southern Knight       D. McLean   1198 DNF 16.0
1   Linnet   412   T. Jackson   1092 DNF 16.0
1   Hinemoa   35   M. James   1148 DNF 16.0
1   Leopard   72   J. Pigg   1077 DNF 16.0
1   Midas Touch       G. Earley   1200 DNF 16.0

T0531 - 31/05/18 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1   Freedom   228   R. Smith   1067     36:05 0:33:49 1.0
2   Leopard   72   J. Pigg   1077     37:36 0:34:55 2.0
3   Northern Star       A. Fosket   1058     39:58 0:37:47 3.0
4   Linnet   412   T. Jackson   1092     54:22 0:49:47 4.0
5   Hinemoa   35   M. James   1148     DNS   16.0

T0607 - 07/06/18 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1   High Spirits   4405   D. Atkins   959     3655 1:03:31 1.0
2   Southern Knight       D. McLean   1198     5017 1:09:48 2.0
3   Linnet   412   T. Jackson   1092     4812 1:13:27 3.0
4   Helix   38   K.Edwards   1215     5583 1:16:35 4.0
5   Hinemoa   35   M. James   1148     5693 1:22:39 5.0

T0614 - 14/06/19 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1   Freedom   228   R. Smith   1067     26:00 0:24:22 1.0
2   Southern Knight       D. McLean   1198     54:07 0:45:10 2.0
3   Linnet   412   T. Jackson   1092     53:27 0:48:57 3.0
4   Midas Touch       G. Earley   1200     65:00 0:54:10 4.0
5   Hinemoa   35   M. James   1148     67:00 0:58:22 5.0
6   Leopard   72   J. Pigg   1077     63:00 0:58:30 6.0
7   Northern Star       A. Fosket   1058     63:04 0:59:37 7.0

T0621 - 21/06/18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1   Leopard   72   J. Pigg   1077     89.18 1.22.55 1.0
2   High Spirits   4405   D. Atkins   959     79.45 1.23.10 2.0
3   Midas Touch       G. Earley   1200     120:04 1:40:03 3.0
4   Southern Knight       D. McLean   1198     DNF   16.0
4   Solvik       M. Newman   1254     DNF   16.0

T0628 - 28/06/18 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1   High Spirits   4405   D. Atkins   959 DNS 16.0
1   Southern Knight       D. McLean   1198 DNS 16.0
1   Linnet   412   T. Jackson   1092 DNS 16.0
1   Hinemoa   35   M. James   1148 DNS 16.0
1   Helix   38   K.Edwards   1215 DNS 16.0

T0712 - 12/07/18 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1   Freedom   228   R. Smith   1067     6603 1:43:08 1.0
2   Sparkle       M. White   1254     8545 1:53:34 2.0
3   High Spirits   4405   D. Atkins   959     6550 1:53:50 3.0
4   Helix   38   K.Edwards   1215     8514 1:56:47 4.0
5   Hinemoa   35   M. James   1148     8230 1:59:29 5.0

T0719 - 19/07/18 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1   Freedom   228   R. Smith   1067     0:49:04 0:45:59 1.0
2   Sparkle       M. White   1254     01:07:08 0:53:32 2.0
3   Southern Knight       D. McLean   1198     01:09:05 0:57:40 3.0
4   Midas Touch       G. Earley   1200     01:09:35 0:57:59 4.0
5   Hinemoa   35   M. James   1148     DNS   16.0

T0726 - 26/07/18 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1   High Spirits   4405   D. Atkins   959     52:54 0:55:10 1.0
2   Hinemoa   35   M. James   1148     01:03:30 0:55:19 2.0
3   Midas Touch       G. Earley   1200     01:09:00 0:57:30 3.0
4   Sparkle       M. White   1254     DNS   16.0
4   Northern Star       A. Fosket   1058     DNF   16.0

T0816 - 16/08/18 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1   Freedom   228   R. Smith   1067     57:25 0:53:49 1.0
2   Hinemoa   35   M. James   1148     68:37 0:59:46 2.0
3   High Spirits   4405   D. Atkins   959     78:43 1:22:05 3.0
4   Southern Knight       D. McLean   1198     DNF   16.0
4   Linnet   412   T. Jackson   1092     DNF   16.0

T0823 - 23/08/19 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1   Fleur de Leigh       P. Thornton   1066     71:30 1:07:04 1.0
2   Freedom   228   R. Smith   1067     73:15 1:08:39 2.0
3   Hinemoa   35   M. James   1148     82:05 1:11:30 3.0
4   Leopard   72   J. Pigg   1077     82:10 1:16:18 4.0
5   High Spirits   4405   D. Atkins   959     77:20 1:20:38 5.0
6   Ajax       B. Parsons   1199     100:20 1:23:41 6.0
7   Southern Knight       D. McLean   1198     104:20 1:27:05 7.0

T0906 - 06/09/18 at 18:35

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1   Sparkle       M. White   1254     69:03 0:55:04 1.0
2   Southern Knight       D. McLean   1198     72:19 1:00:22 2.0
3   High Spirits   4405   D. Atkins   959     59:04 1:01:36 3.0
4   Leopard   72   J. Pigg   1077     DNF   16.0